Dedektörümün derinliği nedir?

Dedektör kullanıcılarının en çok sorduğu soru olmakla beraber, cevap vermesi en güç olan soru derinlik bilgisidir. Dedektörlerde derinlik pek çok koşula bağlıdır. Arazideki toprak koşulu, kullanılan dedektör başlığı, toprak altındaki hedefin ebatı, yaşı, yer altındaki duruşu , dedektör sahibinin tecrübesi ve dedektörü doğru kullanımı derinliği etkileyen faktörlerdir. Bir tek altın para ile bir küp altın para, yüz senelik bir altın ile bin senelik bir altın farklı derinliklerden algılanabilecektir. Dedektörlerin derinliği üretimde kullanılan teknolojiye göre artar. Daha ileri teknoloji ve daha fazla araştırma-geliştirme faaliyetleri ile üretilen dedektörler daha derine inebildikleri gibi daha pahalıdırlar. Bu nedenle herkes için derinlik farklıdır. Ancak şundan emin olabilirsiniz ki DEPAR’dan alınan dedektörler üstün ve sadece kendilerinde bulunan teknolojileri sayesinde diğer tüm dedektörlerden kat kat daha derine ulaşacaklardır.

Dedektör kullanmak yasak mı?

Türkiye’de dedektör satın almak, bulundurmak ya da kullanmak serbesttir. Cihazlarımızın hepsi yurtdışından ithaldir, faturalıdır ve garantilidir. Kullanmak için ruhsat alınması gerekmemektedir. Ancak izinsiz kazı yapmak yasaktır. Çünkü Türkiye’de denizlerin, evinizin ya da bahçenizin altı bile devletin malıdır. Kazı yapmak için önceden ruhsat almak gerekir. Ayrıca sit alanları ve askeri bölgelerde tespit yapılamaz.

Büyük başlık derinliği artırır mı?

Büyük tespit başlıkları derinlik kapasitesini belli yüzdelerle arttırır. Ancak burada bilinmesi gereken  husus, büyük tespit başlığının daha derin arama yaparken yüzeydeki bir takım ufak cisimleri göremeyebileceğidir.

Dedektör almak için ruhsat gerekir mi?

Dedektör almak ve kullanmak ruhsata tabi değildir. Ancak kazı yapmak için yerel makamlardan ruhsat almak gerekmektedir. Dedektör alırken diğer her mal alımında olduğu gibi fatura ile alışveriş yapıldığı sürece hiçbir kanuni yaptırımı yoktur.

Kazı yapmak için nasıl ruhsat alırım?

Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire Define Arama Yönetmeliği’nin 7. maddesinde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile müracaat ederler. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskûn, gayrimeskûn, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Dedektörün sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Piyasada çok fazla sahte dedektör bulunmaktadır. Orijinal gibi görünür ancak sahada en basit dedektörden daha kötü performans gösterir. Dedektör alırken çok dikkatli olmak gerekir. İnan Dedektör ve bayileri , ürünlerinin orijinalliği, müşteri memnuniyetine verdiği önem, güvenilirliği, kalitesi ve tecrübeli teknik servisi ile piyasada en iyi konumdadır. Dedektörü doğru yerden almak önemlidir.

Dedektörüm ayırım yapar mı?

Piyasadaki birçok dedektör basit bir şekilde ayırım yapabilmektedir. Ancak önemli olan değersiz madenleri ayırmak isterken değerli olabilecek bir takım madenleri de gözden kaçırmamaktır. İşte dedektörlerimiz yine yalnızca kendisinde bulunan eşsiz teknolojiler sayesinde diğer dedektörlerden çok daha fazla derine inerken, çok daha net bir ayrım yapar ve cisimleri bulmaya devam eder.

Dedektörün garantisi ne işe yarar?

Dedektör alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de dedektörün garantisinin olup olmadığıdır. Unutulmamalıdır ki, diğer her elektronik cihazda olduğu gibi dedektörlerde de bir takım arızalar meydana gelebilir. İnan, satmış olduğu tüm dedektörlere T.C. Sanayi Bakanlığı’ndan onaylı 2 yıllık servis ve yedek parça garantisi vermektedir. Özellikle 2. el dedektör almayı düşünenlerin gözardı etmemesi gereken bir husustur. İnan, sattığı tüm dedektörlere TSE belgeli servisinde ömür boyu servis ve uygun fiyatlı yedek parça garantisi vermektedir.

DEDEKTÖR ALIRKEN;

Günümüzde basit dedektör üretmek oldukça kolaylaşmıştır. İnternette dahi dedektör yapımı için gerekli basit devre şemaları bulabilirsiniz. Bu yüzdendir ki, yurdumuzda da dedektör üretici sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak, derin tespit yapabilecek, üstün ayırım kapasitesine sahip ve hızla gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek dedektör üretmek masraflı ve zaman alan AR-GE (araştırma geliştirme) faaliyeti gerektirmektedir. Basit bir otomobil örneği ile durumu açıklamak gerekirse; herhangi bir atölyede üretilmiş bir otomobilden Mercedes kadar hızlı gitmesini ve Mercedes kadar gelişmiş özelliklere sahip olmasını beklemek pek doğru olmayacaktır. Bundan dolayı İnan Ltd. Şti. 2013’den bu yana, dedektör ve toprak altı inceleme konusunda dünyanın en büyük ve en güçlü firmalarının ürettikleri cihazları sunmaktadır.